Міжнародна любительська федерація баскетболу: історія

Міжнародна любительська федерація баскетболу (Federation Internationale De Basketball Amateur, скорочено - FIBA) - заснована в червні 1932 .р. в Римі. Країни - засновники: Аргентина, Греція, Італія, Португалія, Румунія, Швейцарія, Чехословаччина. Членами ФІБА є національні федерації баскетболу в 130 країнах і територіях.

Європа: Австрія, Албанія, Англія, Бельгія, Болгарія, Угорщина, НДР, Греція, Данія, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Маріно, СРСР, Уельс, Фінляндія, Франція, ФРН, Чехословаччина, Швейцарія, Швеція, Шотландія, Югославія.

Азія: Афганістан, Бірма, Бруней, Газа, Ізраїль, Індія, Індонезія, Йорданія. Ірак, Іран, Ємен, Камбоджа, КНДР, Кувейт. Лаос, Ліван. Малайзія, Пакистан, Сінгапур, Сирія, Сянган, Таїланд, о. Тайвань, Туреччина, Філіппіни, Шрі Ланка, Південна Корея, Південний В'єтнам, Японія.

Африка: Алжир, АРЄ, Берег Слонової Кістки, Верхня Вольта, Габон, Гана, Гвінея, Дагомея, Замбія, Камерун, Кенія, Конго, Ліберія, Лівія, Маврикій, Мавританія, Малагасійська Республіка, Малі, Марокко, Нігер, Нігерія, Сенегал, Сомалі, Судан, Танзанія, Того, Туніс, Уганда, ЦАР, Чад. Ефіопія, ПАР, Південна Родезія.

Америка: Антильські о-ви, Аргентина, Багамські о-ви, Барбадос, Бермудські о-ви, Болівія, Бразилія, Венесуела, Віргінські о-ви (США), Гаїті, Гватемала, Гайана, Гондурас, Домініканська Республіка, Канада, Колумбія, Коста-Ріка, Куба, Мексика, Нікарагуа, Панама, Парагвай, Перу, Пуерто-Ріко, Сальвадор, Сурінам, США, Тринідад і Тобаго, Уругвай, Чилі, Південне узбережжя Тихого океану, Ямайка.

Австралія та Океанія: Австралія, Нова Зеландія, Нові Гебріди.

В даний час, за даними генерального секретаря ФІБА, баскетболом в різних країнах займаються 85 млн. чоловік.

Офіційні мови: англійська, французька, іспанська, німецька, російська (визнана в 1970 р.). Штаб - квартира ФІБА знаходиться в Мюнхені (ФРН).

З метою розвитку баскетболу в різних частинах світу створені наступні континентальні організації, які входять до складу ФІБА: Виконавчий комітет баскетболу Європи і басейну Середземного моря, Зональна комісія з баскетболу країн Азії, Зональна комісія з баскетболу країн Африки, Зональна комісія з баскетболу Північної Америки і Бермудських островів, Зональна комісія з баскетболу країн Центральної Америки та Карибського моря, Зональна комісія з баскетболу країн Південної Америки, Зональна комісія з баскетболу Австралії та Океанії.

ФІБА визнана Міжнародним олімпійським комітетом, МОК, є членом Генеральної асамблеї міжнародних федерацій та Міжнародного ради фізичного виховання і спорту.

Статут ФІБА був прийнятий в 1932 р в Римі. Зміни до статуту вносяться раз на 4 роки.

Мета ФІБА:

- Поширення аматорського баскетболу у всьому світі, контроль за ним і керівництво;
- Визначення регламенту ігор, типу інвентарю та майданчиків під час міжнародних і олімпійських змагань;
- Керівництво призначенням суддів на міжнародні змагання і контроль за цим призначенням; регламентація переходу гравців і суддів з однієї країни в іншу.

Членом ФІБА може бути будь-яка національна незалежна федерація баскетболу. Якщо в будь - якій країні баскетбол контролюється спортивної організацій по іншому виду спорту, то тільки орган, відповідальний за організацію баскетболу, буде визнаний членом ФІБА і буде користуватися національними та міжнародними правами в області баскетболу.

Структура федерації:

- Конгрес;
- Центральне бюро та її виконком;
- Генеральний секретаріат;
- Міжнародні комісії (технічна, жіноча, фінансова, організаційна, юніорів, технічної допомоги);
- Міжнародний комітет з міні-баскетболу;
- Зональні комісії або будь-який інший орган, що виконує функції зональної комісії.

Конгрес має право створювати інші тимчасові або постійні комісії.

Вищим органом ФІБА є конгрес, на якому можуть бути присутніми 2 делегати від кожної приєднаної національної федерації. У разі присутності обох делегатів правом голосу користується тільки головний делегат. Президент і члени центрального бюро мають право дорадчого голосу в тому випадку якщо вони не є офіційними представниками якої-небудь приєднаної федерації.

Функції конгресу:

- Прийняття, схвалення і зміна статуту, а також затвердження внутрішнього регламенту і регламентів комісій, які подаються конгресу центральним бюро;
- Вибори членів центрального бюро і комісій (за винятком зональних комісій);
- Схвалення бюджету, щорічних звітів, адміністративних звітів і всіх пунктів порядку денного;
- Вивчення звітів, що подаються фінансовою комісією і скарбником, їх схвалення або відхилення;
- Встановлення щорічних членських внесків і визначення інших джерел доходу;
- Призначення делегата для участі в роботі МОК;
- Присудження звання почесного члена людям, що заслужив це право своїм сприянням справі розвитку баскетболу;
- Затвердження будь-якого рішення, що стосується відносин з іншими міжнародними федераціями або МОК;
- Прийняття в члени ФІБА, тимчасове виключення або виключення з членів;
- Затвердження або зміна правил гри, устаткування і майданчиків;
- Вивчення пропозицій, внесених приєднаними членами;
- Прийняття рішень у випадках, не передбачених статутом та регламентом.

Конгрес ФІБА проводиться раз на 4 роки - під час олімпійських ігор, але він може бути скликаний на надзвичайну сесію на вимогу приєднаних до ФІБА національних федерацій або за пропозицією центрального бюро.

Центральне бюро є виконавчим органом ФІБА і володіє всіма повноваженнями конгресу. Термін повноважень його членів - 4 роки. Члени можуть обиратися знову. Центральне бюро включає: президента, який може бути переобраний тільки на повторний період в 4 роки (президент обирається по черзі в наступному порядку: 1) Європа; 2) Північна Америка, Центральна Америка і Океанія; 3) Південна Америка; 4) Африка; 5) Азія; 6 віце - президентів, які представляють різні континентальні організації; президентів зональних комісій, автоматично є віце - президентами, поки вони залишаються президентами зональних комісій; генерального секретарі та одного або кількох його помічників (право голосу при цьому має тільки генеральний секретар); скарбника; 6 членів, які мають спеціальні Функції в якості президентів міжнародних постійних комісій (технічної, жіночого, фінансової, організаційної, юніорів, технічної допомоги); від 6 до 9 членів для тих національних федерацій, які не представлені в центральному бюро.

Центральне бюро виконує такі функції:

- Спостерігає за діяльністю в галузі баскетболу у всьому світі;
- Представляє ФІБА при проведенні будь - яких переговорів;
- Організовує і контролює всі міжнародні та олімпійські змагання;
- Ратифікує статути і регламенти приєднаних національних федерацій, а також всі зміни до них; скликає та готує конгрес;
- Розробляє бюджет;
- Призначає офіційні органи преси;
- Подає конгресу звіт про виконану роботу і баланс за минулий рік;
- Приймає або відхиляє прохання про прийняття в члени або про відставку, оголошує про тимчасове або повному виключенні приєднаних членів на підставі статуту та за умови ратифікації конгресом;
- Визначає і призначає склад зональних комісій, коли це необхідно.

Центральне бюро збирається щонайменше раз на 2 роки на запрошення генерального секретаря.

Генеральний секретаріат складається з Генерального секретаря, обраного конгресом, і його помічників, призначуваних їм зі схвалення центрального бюро або виконавчої комісії. Вони складають персонал секретаріату, який розміщується в штаб - квартирі ФІБА і діє під керівництвом адміністративного секретаря. Генеральний секретаріат виконує такі функції: забезпечує здійснення всіх рішень, прийнятих конгресом, центральним бюро або його виконавчої комісією; завідує архівом; публікує і розсилає членам центрального бюро, членам постійних міжнародних комісій і приєднаним національним федераціям регламенти внутрішньої організації та офіційний бюлетень ФІБА; складає і поширює офіційні повідомлення, забезпечує надходження щорічних членських внесків, а також всякого роду внесків, відрахувань, оплат і штрафів, що накладаються компетентними органами ФІБА; веде облік доходів і витрат, представляючи його регулярно для контролю скарбника, обраному конгресом; розсилає всю інформацію за підписом генерального секретаря; забезпечує дотримання всіх регламентів і статуту ФІБА. Генеральний секретар автоматично є членом всіх комісій ФІБА.

Технічна комісія складається з президента (члена центрального бюро) і 12 членів, що призначаються конгресом на 4 роки. Ця комісія готує офіційний текст правил гри, розробляє зміни до правил для схвалення конгресом, дає офіційне тлумачення правил і компетентна вирішувати всі питання, не передбачені правилами. Технічна комісія збирається не менше ніж за 9 місяців до конгресу і під час конгресу. В інший час вона працює по листуванню і свої рішення публікує в офіційному бюлетені.

Жіноча комісія складається з президента (члена центрального бюро) і 12 членів, призначених конгресом на 4 роки. Комісія відповідає за вивчення приватних проблем розвитку жіночого баскетболу в усьому світі. Вона збирається на засідання не менше одного разу на 4 роки, в період роботи конгресу. В інший час всі питання, що входять до її компетенції, вирішуються за листуванням.

Фінансова комісія складається з президента (члена центрального бюро), скарбника, що обирається конгресом, і 12 членів, що призначаються конгресом на 4 роки. Один з членів виконує функції віце - президента комісії.

Міжнародна організаційна комісія складається з президента (члена центрального бюро) і 12 членів, що призначаються конгресом на 4 роки. Один з членів виконує функції віце - президента. Кожен член комісії призначає собі помічника, який повинен бути тієї ж національності. У разі появи вакансії центральне бюро призначає заступника, який користується повноваженнями пішов у відставку члена до закінчення терміну дії мандата. Міжнародна організаційна комісія відповідає за вивчення і редагування регламентів усіх міжнародних змагань. Ця комісія збирається не менше одного разу на 4 роки, в період проведення конгресу. В інший час вона працює по листуванню.

Комісія юніорів складається з президента (члена центрального бюро) і 12 членів, що призначаються конгресом на 4 роки. Один з членів виконує функції віце - президента комісії. Кожен член комісії призначає собі помічника, який повинен бути тієї ж національності. У разі вакансії центральне бюро призначає заступника, який користується повноваженнями пішов у відставку члена до закінчення терміну дії мандата. Комісія юніорів відповідальна за вивчення окремих проблем розвитку баскетболу серед юніорів (юнаків та дівчат) в усьому світі. З питань, що стосуються баскетболу серед дівчат, комісія працює у злагоді з жіночою комісією. Комісія юніорів збирається не менше одного разу на 4 роки, в період проведення конгресу. В інший час вона працює по листуванню.

Комісія технічної допомоги складається з президента (члена центрального бюро) і 12 членів, що призначаються конгресом на 4 роки. Комісія займається вивченням і здійсненням будь-яких заходів з технічної і матеріальної допомоги, яку ФІБА в змозі надати національним федераціям, угрупованням національних федерацій або неприєднання територіям, спортивні органи яких подали про це прохання. Комісія технічної допомоги спільно з фінансовою комісією відповідальні за пошук фондів, необхідних для надання допомоги. Комісія збирається не менше одного разу на 4 роки. Вона може збиратися на запрошення свого президента. В інший час працює за листуванням.

Юридична комісія вивчає всі правові питання, що виникають у зв'язку з розвитком баскетболу в різних частинах світу. Зокрема, вона відповідає за створення офіційного тексту статуту ФІБА та підготовку тексту запропонованих змін з даного статуту, які вона повинна подати на розгляд центрального бюро. Юридична комісія відповідає також за дотримання всіх рішень, прийнятих ФІБА.

Міжнародний комітет міні-баскетболу - орган, заснований в рамках ФІБА і користується свободою дій, необхідної для виконання його функцій. Він призначається делегатами національних угруповань міні - баскетболу, присутніми на генеральну асамблею і акредитованими національними федераціями. Складу цього комітету має бути схвалений центральним бюро на його першої сесії після конгресу.

Центральне бюро представлено постійно в міжнародному комітеті міні - баскетболу президентом комісії юніорів, який є другим президентом міжнародного комітету міні - баскетболу. Обраний президент постійно присутній на засіданнях центрального бюро ФІБА без права голосу. Міжнародний комітет міні - баскетболу складає свій внутрішній регламент, який повинен бути представлений центральному бюро для затвердження. Комітет контролює міні - баскетбол і керує ним у всьому світі у співпраці з національними федераціями кожної країни і в разі необхідності з зональними комісіями ФІБА. Крім того, комітет встановлює тісний зв'язок з усіма міжнародними комісіями ФІБА. Генеральна асамблея міні - баскетболу збирається кожні 4 роки, за 6 місяців до конгресу ФІБА.

З метою кращої організації певних конгресом спортивних заходів в різних частинах світу національні федерації, приєднані до ФІБА, можуть створити зональну комісію, на що має бути отримано схвалення центрального бюро. Зональна комісія представляє ФІБА в своєму районі. До комісії входять 2 делегати від кожної національної федерації цієї зони, але право голосу має тільки перший делегат кожної національної федерації.

Функції зональної комісії:

- Розвивати баскетбол в своєму районі і регулярно організовувати континентальні і зональні змагання, дотримуючись адміністративні та технічні регламенти ФІБА;
- Вимагати неухильного дотримання статуту та регламентів ФІБА;
- Накладати санкції на членів згідно регламентам, в рамках своєї юрисдикції і в межах компетенції;
- Тримати генеральний секретаріат в курсі будь-якого змагання або маніфестації, організованих нею, і щороку направляти в генеральний секретаріат звіт про свою діяльність, включаючи спортивні результати міжнародних, зональних або континентальних змагань.

Зональна комісія встановлює свій внутрішній регламент відповідно до загальних положень статуту. Цей регламент має бути представлений в центральне бюро для затвердження. Тільки національні федерації, приєднані до ФІБА, можуть входити до зональну комісію свого району.

Бюджет ФІБА складається з вступних внесків нових членів; щорічних внесків приєднаних національних федерацій; прогресивного внеску для країн, в яких розвинений баскетбол; внесків за посвідчення міжнародних суддів і гравців; заявочних внесків або внесків за участь у будь-якому заході, організованому ФІБА; відрахувань від матчів, штрафів, накладених згідно з відповідними регламентам; відсотків від телевізійних зборів, встановлених фінансовою комісією за згодою міжнародної організаційної комісії; грошових пожертвувань, дотацій та інших надходжень.

ФІБА видає щомісячний журнал «Міжнародні новини баскетболу». Щомісячник направляється національним федераціям, що входять до складу ФІБА, безкоштовно.

Міжнародний календар ФІБА включає наступні офіційні змагання:

- Олімпійський турнір;
- Передолімпійський турнір;
- Зональні або континентальні кваліфікаційні олімпійські турніри;
- Чемпіонати світу серед чоловіків і жінок (кожні 4 роки);
- Континентальні або зональні чемпіонати (кожні 2 роки);
- Всі міжнародні турніри, санкціоновані і офіційно визнані ФІБА і включені в міжнародний календар;
- Офіційні кубки ФІБА.

В Європі:

- Кубок європейських чемпіонів серед чоловіків і жінок (щорічно);
- Кубок володарів Кубків (щорічно);
- Чемпіонат Європи серед чоловіків та жінок (раз на 2 роки);
- Чемпіонат Європи серед юнаків та дівчат (раз на 2 роки);
- Чемпіонат Європи серед юніорів молодшої групи (раз на 2 роки).

ФІБА дотримується політичний і релігійний нейтралітет і не допускає расової чи будь-якої іншої дискримінації. На всіх офіційних змаганнях ФІБА при церемонії нагородження переможців, піднімаються національні прапори і виконуються державні гімни. До офіційних змагань ФІБА допускаються тільки любителі. Статутом визначено, що любителем є той, хто грає і завжди грав у баскетбол заради задоволення, тому, що він любить гру, і бере участь у змаганнях без будь - якої матеріальної вигоди для себе. Професійним гравцем є той, хто отримує винагороду за участь у змаганнях, тренується з метою виступу в змаганнях за винагороду або ж використовує свою репутацію спортсмена для отримання матеріальної вигоди. ФІБА дотримується принцип рівності голосів: кожна національна федерація має на конгресі один голос.