Міні-баскетбол

Міні-баскетбол - гра з м'ячом для дітей віком до 12 років.

Міні-баскетбол

Американский вчитель Джей Арчер в 1948 році вперше запропонував полегшені правила гри, які полягали в тому, що було знижено висоту розташування кілець, а для проведення гри застосовувалися полегшені м'ячі. Також були відкориговані правила гри спеціально для дітей. Поголос говорить про те, що така думка прийшла в голову Джею Арчеру під час перегляду одного з матчів з баскетболу. Під час перегляду він нібито випадково подивився в бінокль із зворотного боку, і побачив маленьких чоловічків, які швидко пересувалися по майданчику.

Через майже 20 років в 1967 році за ініціативою лідерів світового баскетболу француза Роберта Бюснеля, іспанця Анселмо Лопеса і англійця Вільямса Джонса міні- баскетбол отримав офіційне світове визнання. Походила ця ініціатива від високих функціонерів світового баскетболу. Завдяки їх старанням через рік в ФІБА був організований Міжнародний комітет з міні-баскетболу, згодом він був перейменований в ФІБА Міні - баскетбол.

Починаючи з 1991 року комітет з міні - баскетболу почав регулярно проводити міжнародні змагання під назвою "Jamboree". Назва це прийшло з далеких часів, коли племена індіанців збиралися разом для демонстрації їх воїнами своїх умінь, знань і успіхів в бойовому мистецтві. Взявши за взірець змагання древніх індіанців Єврокомітет "ФІБА міні - баскетбол" став щорічно збирати на змагання команди з різних країн європейського континенту. Одна з основних ідей міні - баскетболу, яка була проголошена ФІБА - "Гра міні - баскетбол - це задоволення і забава, а не змагання". Переможених на турнірі "Jamboree" не було. У 2002 році проходить реорганізація структури ФІБА. Представники Росії Борис Миколайович Іванов та Сергій Юрійович Федоренков, які працювали в комітеті з міні-баскетболу, після реорганізації входять до складу однієї з численних комісій.

На самому початку розвитку міні-баскетболу в Росії лише зрідка проводилися змагання, які лише віддалено нагадували гру в міні-баскетбол. Однак слід зазначити, що досить багато таких ігор проводилося в республіках Прибалтики. Але тоді не існувало єдиних правил і офіційні змагання не проводились. Лише тільки в 1973 році Федерацією баскетболу СРСР, приймається рішення про створення комітету з міні-баскетболу. Після створення комітету з міні-баскетболу в СРСР починається активний рух і організація офіційних змагань для самих юних спортсменів-баскетболістів. В Ленінграді (тепер Санкт-Петербург) проводиться вперше в СРСР - Перший Всесоюзний фестиваль з міні-баскетболу.

Але, на превеликий жаль, такі фестивалі проводилися не регулярно. Одним з найяскравіших фестивалів було проведено в узбецькому місті Наманган, де участь взяли команди майже з усіх союзних республік.

Але, тим не менш, Російська Рада ДСО "Спартак" із завидною постійністю проводить масштабні фестивалі. Заслуга в цьому належить члену Центрального Бюро ФІБА Борису Миколайовичу Іванову. Будучи ідейним організатором і натхненником створення, при федерації баскетболу СРСР, дитячого міні-баскетбольного клубу, який завдяки підтримці різних громадських і державних організацій та за підтримки республіканських спортивних федерацій, зміг підняти цю гру на досить високий рівень. Так рішенням 1-ї Всесоюзної конференції, яка проводилась у м. Подольськ 21 вересня 1990 р., був створений Всесоюзний клуб "Мінібаскет". Рішенням делегатів союзних республік, а також міст Москви і Ленінграда, першим президентом клубу було обрано Б.Н. Іванова. На цій конференції представник від Білорусії Тамара Сокольська, представила докладну програму навчання дітей грі в баскетбол починаючи з 5-ти річного віку.

Клуб "Мінібаскет" після розпаду СРСР, став приймачем і асоціативним членом федерації баскетболу Росії.

У підмосковному місті Люберці в 1993 році, з ініціативи клубу "Мінібаскет" проводиться перший Кубок Росії з міні-баскетболу. За результатами цього турніру в кінці року визначалися найкращі команди і гравці країни. Змагання такого роду дозволяли проводити відбір до збірної команди Росії при переходах з однієї вікової групи в іншу. Таким чином, тренерам юнацьких збірних надавалась велика допомога у формуванні команд. Більшість кращих гравців збірних Росії з баскетболу починали свій шлях у великий баскетбол завдяки змагань що проводмлись клубом "Мінібаскет". Це - Олександр Милосердов, Андрій Кириленко, Марія Степанова, Юлія Скопа, Анна Архипова, Ірина Пинаєва, Олена Карпова, Світлана Абросимова, Наталія Гаврилова, Ілона Карстін, Ірина Соколовська, Віктор Кейру, Сергій Топоров та багато інших.

Проводяться в Росії також крім кубка з міні-баскетболу, першість Росії, міжнародні турніри та першості з вуличного баскетболу.

Багато міні-баскетбольних команд ставали неодноразовими переможцями і призерами великих міжнародних змагань, які організовувала ФІБА, а також різні національні баскетбольні організації.