Правила баскетболу

На самому початку правила гри були сформульовані самим доктором Нейсмітом і вони складалися всього з 13-и пунктів. Минали роки, і суть самої гри змінювалася з плином часу, відповідно змінювалися і самі правила гри. У 1932 році були прийняті перші міжнародні правила гри в баскетбол, на першому конгресі FIBA, після цього ці правила багато разів змінювалися і коректувалися. У 1998 і 2004 роках були внесені останні значні зміни. Починаючи з 2004 року, правила гри в баскетбол залишаються без змін.

Баскетбол

Згідно з правилами в баскетбол, грають дві команди, до складу яких зазвичай входить по дванадцять гравців, на майданчику для гри одночасно присутні по п'ять гравців від кожної команди. Перед кожною командою поставлено завдання - закинути м'яч до кошика суперника і не дати іншій стороні заволодіти м'ячем і закинути його у свій кошик. Грати з м'ячем можна тільки руками. Є порушенням правил, коли гравець біжить по майданчику і не вдаряє м'ячем по підлозі, навмисно б'є по м'ячу ногою, блокує будь-якою частиною ноги або б'є кулаком по м'ячу. Ненавмисні, випадкові торкання ногою чи частиною ноги не є порушенням.

Переможцем у грі стає та команда, яка після завершення ігрового часу набрала найбільшу кількість очок. У разі, коли команди після закінчення ігрового часу набрали однакову кількість очок, призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу). Якщо після додаткового часу рахунок залишається рівним, то призначається другий, третій і т.д. овертайм, до тих пір, поки не визначиться переможець гри.

За одне влучення в кошик призначається різна кількість очок:

1 очко - за кожен точний кидок зі штрафної лінії
2 очки - кидок з середньої або близької дистанції (ближче трьохочкової лінії)
3 очки - кидок з-за трьохочкової лінії, з відстані понад 6 м. 25 см.

Відлік початку гри починається після спірного кидка в центральному колі ігрового майданчика, за умови правильного відбиття м'яча одним з гравців. Зазвичай матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (в Національній баскетбольній асоціації цей час становить дванадцять хвилин) з перервами по дві хвилини. Перерва між другою і третьою чвертями гри становить п'ятнадцять хвилин. Після закінчення великої перерви команди обмінюються кошиками.

У баскетбольній грі часто трапляються різні недотримання та порушення правил, а саме:

Порушення правил
Фоли

До гри в баскетбол пред'являються такі вимоги: гра може проходити на відкритому майданчику або в закритому залі висотою не менше 7 м. Розмір ігрового майданчику - 26х14 м. Розмір щита - 180х120 см. Відстань від нижнього краю до грунту або підлоги повинна складати 275 см. Кошик представляє собою кільце з металу, яке обтягнуте сіткою без дна. Кріпиться кошик на відстані 0,3 м. від нижнього обрізу щита. Окружність м'яча для гри в баскетбол становить 75-80 см., при цьому маса м'яча повинна бути в межах 600-650 гр.