НБА

Національна баскетбольна асоціація (National Basketball Association, NBA) - прем'єр-ліга світового баскетболу і одна з головних спортивних організацій Північної Америки.

Ліга була заснована в 1946 році, 6 червня в місті Нью-Йорк. На самому початку ліга носила назву Basketball Association of America (BAA). Складалася вона з 2-х дивізіонів, куди входило 11 команд: Bostons Celtics, Clevland Rebels, Chicago Stags, Detroit Falkons, New York Knickerbockers, Pittsburgh Ironmen, Philadelphia Warriors, Providens Steamrollers, St Louis Bombers, Toronto і Washington Capitols. З часом в 1949 році після приєднання ще 6 клубів Національної баскетбольної ліги вона стала іменуватися НБА. Після цього 17 команд було розділено на 3 дивізіони. Через рік, в 1950 році 6 команд виходять з НБА це Anderson Packers, Chicago Stags, Denver Nuggets, Sheboygan Redskins, St Louis Domders і Waterloo Hawks. В НБА залишається 2 дивізіони і 11 команд. У 1975 році до НБА приєднується 4 клуби Американської баскетбольної асоціації.

Национальная баскетбольная ассоциация

Структура сезону. На сьогоднішній день до складу НБА входить 30 професійних клубів США і Канади. Усі команди були розділені на дві конференції - Західну і Східну. Кожна конференція складалася з трьох дивізіонів. Протягом усього сезону клуби проводять 82 гри. Після закінчення чемпіонату НБА 8 кращих команд від кожної конференції виходять на серію ігор в плей-офф. Це серія ігор на вибування до чотирьох перемог. У фіналі зустрічаються переможці Східної і Західної конференції і виявляють чемпіона НБА.

Плей-офф. Плей-офф НБА - це турнір на вибування. Під час турніру команди грають між собою серію матчів до чотирьох перемог. Команда, яка зайняла більш високе місце в чемпіонаті, має перевагу - вона грає на одну гру більше на домашній арені. Перша, друга і, якщо потрібно п'ята і сьома ігри проводяться на майданчику цієї команди, а решта - на арені команди, яка посіла нижче місце в регулярному чемпіонаті.

Матч всіх зірок. В лютому місяці проводиться Матч всіх зірок НБА. У цьому матчі беруть участь гравці, яких обирають уболівальники шляхом голосування.

Драфт НБА. В червні місяці кожного року влаштовують драфт, на якому команди асоціації можуть поповнити свої ряди новими гравцями. Участь в драфті може прийняти будь-який гравець, який досяг 19 років. Починаючи з 1985 року асоціація починає проводити драфт-лотерею на якій визначається черговість вибору команд. Лотерея визначає клуби, які будуть вибирати нових гравців на драфті першими. В першу чергу це залежить від результатів гри клубів в минулому сезоні. Команди, які зайняли останні місця в чемпіонаті, будуть першими вибирати гравців з числа новачків.

Клуби мають право обмінятися правом вибору на драфті. Вони можуть помінятися позиціями в черзі, або обмінятися гравцями.

Нагороди. У своєму багажі Національна баскетбольна асоціація має 12 нагород, які вручаються командам і гравцям за їх досягнення. Найвищою нагородою в чемпіонаті НБА є Кубок Ларрі О'Брайена. Крім різних кубків і титулів щороку вибираються символічні збірні команди - всіх зірок, збірну всіх зірок захисту та збірну новачків. Склади збірних визначають шляхом голосування.

Стеля зарплат. Стеля зарплат (англ. Salary cap) являє собою документ, в якому враховуються всі нюанси: в першу чергу визначено ліміт на заробітну плату всіх категорій гравців - починаючи від новачків і закінчуючи ветеранами - хто відіграв 10 і більше сезонів. У 1984 році комісар ліги Девід Стерн встановив максимальну витрату команд на зарплати гравців НБА. Так зарплата новачка не може бути менше ніж 385 тисяч доларів на рік, а також будь-який гравець команди не може претендувати на зарплату більше 11млн. доларів на рік за перші шість років гри в команді. Ці обмеження були введені з тією метою, щоб зарплати гравців не росли скачками, а поступово, даючи можливість власникові клубу спланувати витрати заздалегідь.

Стеля зарплат в НБА досить м'яка. Так ліміт зарплати для ветеранів з десятирічним стажем не може бути більше ніж 15,3 млн. доларів. Але коли ветеран підписує зі своїм клубом новий контракт на правах вільного агента, то він має право збільшити суму контракту вище ліміту. Такий запобіжний захід направлений для збереження постійності складу команд. Адже коли гравець переходить в іншу команду, то на нього автоматично поширюється правило обмежень зарплат.

Стелю зарплат можна перевищувати і при тому досить значно. Однак за таке перевищення витрат власникам клубів доводиться платити в бюджет ліги спеціальний податок - податок за розкіш, який становить 100% від суми перевищення. Ці гроші керівництвом ліги розподіляються між іншими командами, таким чином, зрівнюючи фінансові можливості клубів. Між профспілкою і лігою НБА підписаний колективний договір, що містить наступне пункт - контракт може бути розірваний, якщо виплати на зарплати виявляться більше ніж 48,04% від суми клубних доходів. Сюди входять доходи від реклами, від реалізації квитків та прав на тілі трансляції ігор, а також від продажу сувенірів, адже без усього цього спортивний бізнес не буде приносити дохід.

NBA

Знамениті гравці. В "Баскетбольний Зал слави" можуть бути обрані гравці, тренери та офіційні представники команд, якщо їх кар'єра була успішною і нічим не заплямована. Після закінчення своєї баскетбольної кар'єри, впродовж трьох років, гравець не може претендувати на цю номінацію. Але якщо керівництво ліги порахує досягнення досить істотними, то введення "Баскетбольний Зал слави" можливе і до закінчення трирічного терміну. В "Баскетбольний Зал слави" на відміну від інших американських Залів слави, як бейсболу й американського футболу, можуть потрапити не тільки американські баскетболісти-професіонали, але також любителі і представники європейського баскетболу. В "Баскетбольний Зал слави" також було прийнято шість команд.

У 1985 році "Баскетбольний Зал слави" переїжджає в нову будівлю на східному березі Коннектикуту, а 28 вересня 2002 "Баскетбольний Зал слави" знову переїжджає в нову будівлю. Спорудження грандіозного комплексу площею 7400 м2 обійшли їх творцям в 45 млн. доларів США.

Нових членів приймають в "Баскетбольний Зал слави" на щорічних сесіях ліги, але бувають і винятки. Так в 1968 і 2007 рр в "Баскетбольний Зал слави" нікого не прийняли. Станом справ на 2008 рік у "Баскетбольному Залі слави" складаються 285 почесних членів, а троє з них, а це Джон Вуден, Ленні Уілкенс Білл Шерман були прийняті двічі - як гравці і як тренери.

Відомі гравці НБА:
Шакіл Рашоун О’Ніл
Майкл Джордан
Бен Уоллес
Джон Стоктон
Леброн Джеймс
Скотті Моріс Піппен
Карім Абдул-Джаббар
Аллен Ізейл Айверсон
Кевін Дюрант
Рон Артест

Офіційний м'яч НБА. Національна баскетбольна асоціація на початку сезону 2006-2007 рр ввела новий офіційний ігровий м'яч. Новинку від Spallding (Cross Traxxion) відрізняють нове покриття і новий дизайн, які дають можливість гравцям краще відчувати і захоплювати м'яч під час гри. Цей м'яч виконаний з штучних матеріалів і володіє більшою стійкістю, на відміну від свого шкіряного аналога. Слід зазначити, що НБА вперше за 35 років зважилася на заміну ігрового м'яча і другий раз за останні 60 сезонів. У 1970 році чотирьох сегментна м'яч був замінений на восьмисегментний. Однак 11 грудня 2006 комісар асоціації Девід Стерн за наполяганням більшості гравців прийняв рішення повернутися до старої шкіряної моделі м'яча НБА.