Фізична підготовка баскетболістів

У баскетболі, як і в усіх видах ігрового спорту, велике значення приділяється фізичній підготовці гравців. Пропонуємо до Вашої уваги ряд рекомендацій про те, з яких комплексів повинна складатися основна фізична підготовка баскетболіста.

Сучасний баскетбол пред'являє особливі вимоги до фізичної підготовки кожного гравця та його здібностей по пересуванню на ігровому майданчику. Рівень фізичної підготовки можна досягти лише шляхом тривалих тренувань, які засновані на системі підготовки ігрової діяльності кожного гравця.

Система вправ фізичної підготовки складається з двох основних розділів – загального та спеціального. Підбір вправ із загальної підготовки включає вправи таких видів спорту, які будуть сприяти загальному фізичному розвитку гравців. Такі вправи зазвичай входять в систему фізичної підготовки спортсменів у таких видах спорту, як спортивна акробатика і гімнастика, плавання. Також у такий комплекс входять різні спортивні ігри.

Складаючи план фізичної підготовки гравців, тренер команди на початковому етапі враховує той факт, щоб навчально-тренувальний процес давав можливість забезпечити розвиток фізичних даних спортсмена, які надалі слугуватимуть розвитку основних ігрових навичок. Розглянемо ряд вправ, які сприятимуть загальному фізичному розвитку баскетболіста.

Розпочнемо з гімнастики й акробатики:

1. Вправи, які дають можливість розвивати і зміцнювати м'язи нижніх кінцівок і тулуба гравця.
2. Вправи для розвитку спритності гравця. Сюди будуть входити вправи на розтягування, ривки і махи руками, перекати, нахили і перекиди, мости, стійки на руках, голові і лопатках, півшпагати і випади, присідання.
3. Вправи, які сприяють розвитку у гравців точності і координації рухів на ігровому майданчику.
4. Комплекс вправ з опором.
5. Комплекс вправ з використанням таких предметів як скакалки, експандери, набивні м'ячі, гантелі і штанга.
6. Комплекс вправ на таких спортивних снарядах як гімнастична стінка, гімнастичні бруси, поперечина.
7. Комплекс вправ для координації рухів на висоті до пів метра.
8. Вправи з опорними стрибками з прямого розбігу.

Легкоатлетичні вправи:

1. Біг по пересіченій місцевості.
2. Біг по піску, в гору, по сходах, біг в комплексі з різними стрибками.
3. Біг з прискоренням на середні і короткі дистанції.
4. Стрибки з місця і з розбігу в довжину, а також відпрацювання потрійного стрибка.
5. Стрибки у висоту з почерговим відштовхуванням однією або двома ногами.
6. Стрибки у напівприсіданні.
7. Різні легкоатлетичні естафети.

Плавання:

1. Запливи на дистанції 25, 50 і 100 метрів з використанням різних стилів.
2. Стрибки у воду і запливи на дистанції різними стилями.

Але крім усього, велике значення має правильний підбір комплексу вправ, визначення величини фізичних навантажень для кожного гравця окремо і розподіл таких вправ під час тренувань. Складанням таких комплексів зазвичай займаються тренера, які володіють необхідним досвідом підготовки баскетболістів.