Як і коли вчитися грати в баскетбол

З упевненістю можна сказати, що серед спортивних ігор баскетбол займає одне з найпочесніших місць. Корифей радянського баскетболу Олександр Гомельський неодноразово стверджував, що баскетбол є грою ХХI століття. І погодитися з таким твердженням ніяк не можна. Адже придумана гра під кінець ХIХ століття викладачем фізичної культури в американському коледжі Спрінгфілд в дійсності за своїм напруженням боротьби, ритму, емоційності, швидкості якнайкраще відповідає нинішньому часу.

Важко відшукати ще такий вид спорту, в якому поєднуються швидкість, витривалість, сила, спритність і найголовніше розум. Баскетбол якнайкраще сприяє фізичному розвитку. І не дивно, що число шанувальників цієї цікавої гри постійно зростає незалежно від віку і роду занять. Навряд чи можна порахувати число любителів і шанувальників баскетболу. Давайте розглянемо, коли і як, ну звісно кому можна починати грати в баскетбол.

Вік гравця

Існує багато різних думок, коли дитині найкраще треба починати займатися баскетболом. Більшість фахівців вважають, що найкраще починати заняття треба віком 8-10 років. У такому віці, як показує практика, найкраще закладаються основи техніки гри в баскетбол, створюється основа, на якій буде побудована вся майбутня робота з виховання хорошого гравця в баскетбол.

Втім, заняття можна починати і в більш ранньому віці, починаючи з першого класу. Це жодним чином не означає, що прийшовши в спортивну секцію дитина відразу стане опановувати основи і тонкощі гри в баскетбол. Починаючи заняття в спортивній секції, діти на перших порах займаються різними рухливими іграми, естафетами та змаганнями. Такі тренування проводяться в невимушеній ігровій обстановці під постійним наглядом тренерів. Тренери найретельнішим чином придивляються до маленьких спортсменів, щоб вивчити їх фізіологічні особливості, координацію рухів, стан психіки і здатності мислення. Аналізуючи їх здібності, тренер зможе визначити за рахунок яких фізичних і технічних якостей з даної дитини можна буде в майбутньому виростити видатного спортсмена.

Але якщо раптом ваша дитина, у віці 14-16 років, несподівано підросла за два метри, то його треба приводити в баскетбольну секцію. Такого «пізнього» гравця тренера зазвичай навчають за скороченою програмою, навчаючи його тільки самим необхідним технічним прийомам. Таке навчання в кінцевому відбивається на техніці гри, умінні поводитися з м'ячем. Зазвичай у таких гравців відсутня необхідна невимушеність і легкість.

Не проходіть повз

Кожен гравець по-своєму приходить в баскетбол. Одних приводять батьки за своєю ініціативою, деякі діти звертаються до батьків, що вони записали їх в баскетбольну секцію. Але в більшості випадків тренери набирають дітей в звичайних школах, а іноді просто на вулиці або дворах, останнє дуже часто дає найкращі результати.

Можна привести цікавий факт. Коли дитині ще не виповнилося десять років, то тренери буквально благають батьків, щоб їх дитина зайнялася баскетболом. А от після досягнення дитиною 12 років ті ж батьки вже вмовляють тренерів, щоб їх дитину прийняли в баскетбольну секцію.

Дуже часто розмовляючи з тренером по телефону, батьки висловлюють свої сумніви про користь заняття їх дитиною баскетболом. В таких випадках необхідно таких батьків запросити на тренування з баскетболу. Зазвичай після такого візиту, ознайомившись з умовами занять, у батьків пропадають будь-які сумніви. Одна обставина хвилює тренерів, якщо хлопчаків призводять в достатній кількості, то з дівчатками великі проблеми, їх явно бракує.

Проводячи відбір в баскетбольну секцію, тренер звертає в першу чергу на такі показники - в першу чергу це зріст самої дитини, довжина рук, розмір ноги, рухливість дитини, а також на антропометричні дані батьків. Ну і звичайно враховується бажання самої дитини. Якщо дитина йде на тренування без великого бажання, якщо він шукає приводи, щоб не йти на тренування, то навряд чи варто продовжувати тренування.

Дуже часто батьки побоюються, що якщо їх дитина середнього або невеликого росту, то в баскетболі йому робити нічого. Це досить помилкова думка. Звичайно великий зріст для баскетболу це хороший показник, адже високий зріст дає перевагу при атаці кільця, набагато простіше опанувати м'ячем при підборі під кільцем. Але високорослі гравці значно поступаються в швидкості і витривалості гравцям невеликого росту, а також в умінні виробляти дальні кидки.

Формула гри

В будь-якій справі першорядне значення має працьовитість. Без праці неможливо досягти значних результатів. Якщо ваша дитина почала займатися в спеціалізованій дитячо-юнацькій школі олімпійського резерву, то вам слід пам'ятати, що тут в першу чергу вимагають результат. А для досягнення необхідного результату доведеться рано вставати, робити зарядку, регулярно ходити на тренування, виконувати вказівки тренерів. З боку тренерів треба зробити все, щоб якомога більше зацікавити дитину втягнути його в тренувальний процес, закохати його в баскетбол. Адже грі не можна навчити - можна тільки навчитися і перед тим як вийти на ігровий майданчик і заграти, необхідно затратити велику кількість часу і сил.

Часто задають питання, - в якому віці можна дізнатися, чи доб'ється ваша дитина значних успіхів у баскетболі?

баскетбол

Однозначної відповіді немає, і точних прогнозів вам ніхто не дасть. У своїй практиці тренери орієнтуються на різні тести, які дають можливість скласти повну картину про фізіологічні даних дитини.

Необхідно також постійне візуальне спостереження, особливо під час тренувань. Дитина повинна володіти азартом під час гри, віна повинна постійно рватися в бій, атаку, вміти постояти за себе. Не можна відкидати також те, що фізичні дані - зріст і комплекція грають чимале значення. Хоча іноді буває так, що начебто дитина володіє хорошими фізичними даними, відмінна техніка, має здібності до гри, але як тільки починається гра - все це якось відразу пропадає, бо немає в ньому бійцівського характеру, ігрового стержня. Куди все це поділося, де талант гравця?

Якщо подивитися на гру в баскетбол, то можна зробити висновок - це досить проста і в теж час дуже складна гра. Американці часто люблять говорити - «Грати в баскетбол легко, а добре грати - дуже важко».