Елементи гри

Перехоплення

У баскетболі дії гравців оборони по заволодінню м'ячем називається перехопленням. Такий елемент гри виконується при кидку або передачі м'яча гравцями атаки. Якщо атакуюча команда втрачає контроль над м'ячем в результаті перехоплення захисниками, то в статистичному звіті про хід гри записується втрата. Зазвичай якщо перехоплення виконаний вдало, то команда, що захищається стрімко переходить в атаку і зазвичай вражає кошик противника.

Перехоплення м'яча при передачі. Коли нападник чекає передачі м'яча стоячи на місці, не виходить йому назустріч, то перехопити такий м'яч порівняно легко - м'яч слід ловити в стрибку після ривка однією або двома руками. Але якщо нападник виходить на передачу м'яча, то захиснику необхідно на короткій відстані випередити противника на шляху до м'яча. Плечем і руками захисник прагне відрізати прямий шлях противника до м'яча і опановує ним. Щоб уникнути зіткнення з нападаючим, захисник повинен трохи відхилиться в бік, проходячи впритул до нього. Як тільки він опанував м'ячем, то йому треба відразу ж перейти на ведення м'яча, щоб уникнути пробіжки.

Перехоплення м'яча при веденні. В тому випадку, коли нападник противника веде м'яч занадто високо і не прикриває його корпусом, то перехопити такий м'яч не складе великої праці - необхідно зробити ривок і вибити м'яч у нього однією або двома руками.

Щоб ефективно виконати перехоплення м'яча гравцеві необхідно зайняти позицію на можливому шляху передачі противника. Перехоплення є прерогативою задньої лінії команди, а саме - легких форвардів, захисника і розігруючого захисника. Найвідомішими гравцями, які проявили себе на перехопленні, є: Джейсон Кідд, Андрій Кириленко, Кріс Пол і Меджик Джонсон. Слід зазначити, що гравці великого зростання теж можуть робити перехоплення поряд з захисниками, так центровий Хакім Оладжьювон, згідно зі статистикою виконував за гру в середньому по одному перехоплення. Для того щоб успішно виконувати перехоплення м'яча необхідно мати почуття правильної позиції і відмінним розумінням гри.

Кращі гравці за перехопленнями:

- Елвін Робертсон - 301 перехоплення за сезон 1985-86 г НБА;
- Джон Стоктон - лідер НБА за перехопленнями, його показник протягом кар'єри - 3,265;
- Майкл Джордан - тричі очолював список найкращих гравців по перехопленнями, як і Еллін Робертсон;
- Майкл Рей Річардсон - 4 рази був найкращим за перехопленнями, причому три рази поспіль (1979-82).

Майкл Джордан

У Суперлізі А на сьогоднішній день лідером є Давид Тойя (Спартак Примор'я) його середній показник - 2,6 за гру. Серед гравців НБА за показником "Перехоплення в середньому за гру" можна виділити наступних гравців - Дуейн Уейд, Аллен Айверсон і Кріс Пол.

За перехопленнями за гру ведеться статистика (англ. Steals per game - SPG). Цей показник характеризує ефективність гравців при грі в захисті.

Також читайте:
Жести суддів | Дриблінг | Передача | Підбір | Блокшот